"Te ir varen jauki, un te es arī vislabāk varu rakstīt..." R. Blaumanis

Aizvadīta „Braku” muzeja 63. sezona

21.10.22.
Oktobra mēnesis „Braku” muzejā ir laiks, kad atskatīties uz paveikto, analizēt, vērtēt un plānot nākamo darba sezonu. 2022. gada 1. janvāris aizsākās ar Rūdolfa Blaumaņa 159. dzimšanas dienu, kad tika aizdegtas svecītes rakstnieka atdusas vietā. Pavasaris ir muzeja teritorijas sakopšanas laiks. Lai darbi ritētu raitāk, 27. aprīlī organizējām Rūdolfa dienas talku. 14. maijā pēc divu gadu Covid-19 pandēmijas ierobežojumiem atkal notika Muzeju nakts, kas pulcēja gan lielus, gan mazus. Īpašs notikums bija āra kino, kā ierasts, apmeklētāji varēja aizrautīgi darboties radošajās darbnīcās un baudīt īpašo Muzeju nakts kafejnīcu.
15. maijā notika ilggadējās „Braku” muzeja vadītājas Annas Kuzinas atceres sarīkojums, kurā atklājām pieminekli Sauleskalna kapos un pulcējāmies uz muzikāli literāru atmiņu pēcpusdienu Ērgļu saieta namā. Paldies visiem ziedotājiem, jo gan piemineklis, gan A. Kuzinas kapavietas labiekārtošana un sarīkojums – viss bija par saziedoto naudu un ar brīvprātīgo atbalstu.

2022. gads aizritēja dzejnieces Zinaīdas Lazdas (1902–1957) 120 gadu jubilejas zīmē. Sadarbībā ar apvienību „Mana Filma Studija” tika veidots video raidījums „Zinaīdai Lazdai – 120”, kas aplūkojams „Braku” muzeja mājas lapā un Facebook vietnē. Sadarbojoties ar Ērgļu bibliotēku, 4. jūnijā notika dzejniecei veltīts pasākums „Zemes meita ar zvaigžņu dvēseli”. Zinaīda Lazda ir viena no latviskākajām dzejniecēm, par kuras īstajām mājām kļuva „Spēliņi”, taču liktenis viņai bija skaudrs un skarbs, jo 1944. gadā Z. Lazda devās svešumā un tā arī dzimtenē vairs neatgriezās. Kā vērtīgākais mantojums ir viņas dzeja, īpaši tā, kas veltīta Latvijai un tās mīlestībai.

Jūnijā skaisti ieskandinājām Līgo svētku gaidīšanas laiku. 19. jūnijā „Brakos” skanēja „Skroderdienu Silmačos” jautrība, joki un dziesmas. Izrādi tik azartiski un profesionāli izspēlēja Vecpiebalgas teātris „Sumaisītis” (režisore Inese Pilābere). Kaut arī lietus un vējš patraucēja brīvdabas izrādes burvību, aktieri savu meistarību nezaudēja un skatītāji ar patiesu degsmi turpināja skatīties. 21. jūnijā muzejā viesojās Biznesa augstskolas „Turība” darbinieki, lai atzīmētu vasaras saulgriežus. Viņus iepriecināja tautas mūzikas kopa „Pulgosnieši”, aicinot kopīgi dziedāt, iet rotaļās un veikt dažādus Līgo svētku rituālus. Pēc pusdienu maltītes bija iespēja darboties radošajās darbnīcās. Cik jauki, ka saulgriežu laiks aizritēji blaumaniskās noskaņās, baudot senlatviešu tradīcijas un gudrības!

Ērgļu svētkos, kas notika jūlija beigās, kā ierasts, „Braku” un „Meņģeļu” muzejs Ērgļu muižas parkā aicināja uz aktīvu darbošanos, šogad tā bija saistīta ar tēmu „Koks”. Savukārt augusta vidū, kad Ērgļu Mākslas un mūzikas skolā notika Mūzikas nodaļas audzēkņu vasaras nometne, arī muzejs „Braki” piedāvāja izzinošas darbnīcas par zemnieka sētu un dažādiem seniem darbarīkiem. Vasarā muzejā ciemojās LTV1 filmēšanas grupa, lai Dairas Āboliņas un Agitas Cānes-Ķīles vadībā veidotu radījumu par filmu „Purva bridējs”, kuru bija iespēja noskatīties LTV1 24. septembra vakarā.

10. septembrī, atzīmējot rakstnieka R. Blaumaņa nāves atceri, „Brakos” viesojās Valmieras Viestura vidusskolas jaunieši, lai atraktīvi izspēlētu komēdiju „Trīnes grēki” (režisori – Roberts Segliņš un Inese Ramute). 21. septembrī jauki aizritēja pasākums „Miķelītis – amatnieks”, kurā muzeju ar skanīgām dziesmām pieskandināja tautas mūzikas kopa „Pulgosnieši” (vadītāja Vineta Dāve) un Kalsnavas folkloras kopa „Vesetnieki” (vadītāja Iveta Upeniece).

Kopumā 63. darba sezona bija rosīga un darbīga, muzeju apmeklēja gan grupas, gan individuālie ceļotāji, ārzemju viesi iegriezās reti, bieži tie bija mūsu pašu latvieši, kuri dzīvo svešumā vai atveda ciemos savus viesus. Lai apmeklējums būtu interesantāks, piedāvājām dažādas atraktīvas muzejpedagoģiskās programmas – ar darbošanos, dziedāšanu un ēšanu. Priecājāmies, ja „Brakos” piestāja kāzu viesi, lai izbaudītu mūsu piedāvāto programmu. Paldies visiem – ap 6 tūkstoši apmeklētāju, kuriem bijām vajadzīgi un interesanti. Paldies arī mūsu labvēļiem un palīgiem, gan atbalstot finansiāli, gan ar savu darbu un dāsnumu – Dacei Blaumanei un Jānim Grāmatiņam, Ritai un Bruno Bērziņiem, Mārītei Breikšai, Līvijai Volkovai, Ivaram Liepiņam, Aigaram Gūtam un Jānim Veisam.

Šobrīd „Braku” muzejs cītīgi gatavojas R. Blaumaņa literārās prēmijas 18. konkursa noslēguma pasākumam, kas notiks 3. decembrī, un to vadīs Latvijas Nacionālā teātra aktieris Juris Hiršs. Visu gadu „Braku” muzejs paralēli darbam ar apmeklētājiem un krājumu ir nopietni veicis Ērgļu kultūrvēsturisku vietu pētniecību, ar to katru mēnesi iepazīstinot lasītājus „Ērgļu Apvienības Ziņās”. Paldies visiem, kas palīdzējuši un joprojām to dara! Pētnieciskais darbs ir ļoti apjomīgs un laikietilpīgs, gan noskaidrojot vēstures faktus, gan uzklausot atmiņu stāstus un iepazīstot dokumentus. Tas viss reiz iznāks grāmatā – kopīgi veidotā un izauklētā. Uz sadarbību, atbalstu un savu Ērgļu un R. Blaumaņa „Braku” mīlestību!
 
  Atgriezties Iesaki draugiem: 
DARBA LAIKS
No 10. maija līdz 1. novembrim
katru dienu no plkst. 10.00 līdz 17.00, izņemot pirmdienas;
pārējā laikā ar iepriekšēju pieteikšanos.
KONTAKTI
Braki, Ērgļu pagasts, Madonas novads, LV - 4840
GPS: Lat, lon: 56.900543, 25.695391
Tālrunis: +371 26388629
E-pasts: braki@madona.lv, braki.muzejs@inbox.lv

Muzeja vadītāja Zinta Saulīte, tālr. +371 26388629
Krājuma glabātāja Sanda Ekerte, tālr.  +371 29114350

Facebook: saite