"Te ir varen jauki, un te es arī vislabāk varu rakstīt..." R. Blaumanis

Aizvadīta „Braku” muzeja 61. sezona

21.10.20.
Ir noslēgusies “Braku” muzeja kārtējā darba sezona, kad bijām apmeklētājiem atvērti visas dienas, izņemot pirmdienas, taču tas nenozīmē, ka muzejs ir slēgts. Jebkurš var pastaigāties pa teritoriju, takām un priecāties par dabu, tās skaistumu un gadalaiku pārvērtībām. Ja apmeklētāji vēlas, tad nesezonā atveram arī koka ēkas, taču tas iepriekš jāpiesaka.
Izvērtējot 2020. gadu, tas ir bijis citāds un ļoti neparasts muzeja vēsturē – ar ierobežojumiem pandēmijas dēļ. Neskatoties uz to, ka pavasarī bija izsludināta ārkārtas situācija un atkal atjaunota rudens periodā, cilvēki uz muzeju brauc, īpaši individuālie apmeklētāji, to skaits ir krietni pieaudzis. Grupu ekskursijas izpalika maijā un arī daļēji jūnijā. Arī rudenī skolēnu ekskursiju skaits nebija tik liels kā citus gadus. Seniori, kas tik daudz ceļo, šogad atturējās, un lielo grupu ekskursiju bija pamaz. Izpalika lielie pasākumi, kā Muzeju nakts, brīvdabas izrādes vasarā. Līdz gada beigām kopējais apmeklētāju skaits varētu būt ap 7 tūkstošiem, citu gadu tas bija vairāk nekā 8 tūkstoši. Izvērtējot situāciju valstī un citos muzejos, “Brakos” ir ļoti laba apmeklētība, un tas priecē – tātad esam vajadzīgi, un cilvēkus interesē kultūrvēsture, sakopta vide un veselīgas pastaigas dabā.

2020. gads aizsākās ar skaistu pasākumu – Annas Kuzinas grāmatas “Rūdolfa Blaumaņa valodas vārdnīca” atvēršanas svētkiem. Sākumā tie notika Madonas bibliotēkā, tad Ērgļu bibliotēkā, E. Smiļģa Teātra muzejā un Grāmatu svētkos Ķīpsalā. Jaukas emocijas, gandarījums par paveikto un Blaumaņa vārda popularizēšanu. Ar to jau viss nebeidzās. Bija liela žurnālistu interese, tāpēc intervijas ar A. Kuzinu varēja lasīt gan laikrakstos, gan žurnālos, gan klausīties radio un skatīties TV.

Lai arī pavasarī neviens pasākums nevarēja notikt, sākoties vasaras sezonai, 22. jūnijā aizritēja skaista un skanīga Jāņu ielīgošana, kurā piedalījās tautas mūzikas kopa “Pulgosnieši”, Pļaviņu novada folkloras kopa “Āre” un Ogres Danču klubs, un skatītāju bija krietns pulciņš. Augustā muzeja vecākā speciāliste Anna Kuzina saņēma valsts augstāko apbalvojumu – Atzinības krustu. Par paveikto 28. augustā viņu godinājām arī “Brakos”. Septembrī Ērgļu koris priecēja ar skaistu latviešu spēka tautasdziesmu ciklu “Rāmi eimu, rāmi teku, rāmi ņēmu valodiņu”, kurā līdzās dziesmām liegi skanēja kokles un bungu ritmiskais pavadījums. 23. septembrī kopā ar tautas mūzikas kopu “Pulgosnieši” atzīmējām rudens saulgriežus – Miķeļus.

“Braku” muzejam gadu ritumā ir izveidojusies laba sadarbība ar Madonas bibliotēku. 13. martā muzeja vadītāja Zinta Saulīte un Mārīte Breikša bija uzaicinātas, lai novada bibliotekāriem pastāstītu par grāmatu “Ērgļu novads skan” un popularizētu Ērgļu apkaimes muzikālās dzīves vēsturi, dāvinot grāmatu katra Madonas novada un kaimiņu novadu bibliotēkām. 7. novembrī Zinta Saulīte novadīja nodarbību ciklu “Blaumaņu dzimta” projekta “Dzimtu pētniecība – izziņas piedzīvojums” ietvaros, iepazīstinot klausītājus ar plašo Blaumaņu dzimtu, pētījumiem, atmiņu pierakstiem, dzimtas koka veidošanu, grāmatas izdošanu, dzimtas salidojumiem un Blaumaņu popularizēšanu.

Ir notikušas būtiskas izmaiņas arī “Braku” infrastruktūrā. Ir uzstādīta jauna biroja ēka, kurā vēl notiek iekārtošanas darbi, mēbeļu uzstādīšana utt. Lielākā daļa krājuma – fotogrāfijas, iespieddarbi, rokraksti, grāmatas, tekstilijas – ir pārvietotas uz Ērgļu novada pašvaldības ēku, tur atvēlot vienu telpu, kaut nākotnē būtu labi, ja atrastos vēl kāda vieta, kur novietot tik daudzos Ērgļu novada vēstures materiālus. Esam veiksmīgi nokārtojuši muzeja akreditāciju, kurā kā galvenais ieteikums ir novērst nepilnības krājuma dokumentācijā, kā arī nodrošināt, lai visi priekšmeti muzejā ir numurēti, reģistrēti un sakārtoti atbilstoši Muzeju likumam. Annas Kuzinas vietā veiksmīgi un pilna apņēmības darbu ir uzsākusi krājuma glabātāja Kristīne Lūse.

Šobrīd muzejā notiek R. Blaumaņa 16. konkursa darbu izvērtēšana, analizēšana un gatavošanās pasākumam, kurš šoreiz būs neparasts un 5. decembrī notiks attālināti, pieslēdzoties “Braku” muzeja mājas lapai. Taču darba tāpēc nav mazāk, notiek scenārija izstrāde, goda viesu uzrunāšana, diplomu veidošana, balvu sarūpēšana un tālāk to nogādāšana vai nosūtīšana pa pastu.

Rudens un ziemas periods ir laiks, kad nopietni tiek strādāts pie krājuma priekšmetu apstrādes, kārtošanas, ievadīšanas digitālajā sistēma. Turpinās lielais pētījums pie Ērgļu novada kultūrvēsturiskajām vietām, apzinot Vējavu, Jumurdu, Sausnēju, Liepkalni, Katrīnu un, protams, pašus Ērgļus. Darbs ir ļoti apjomīgs un vērienīgs, tāpēc liels paldies tiem cilvēkiem, kas ir atsaucīgi un tik daudz palīdzējuši vēstures pētniecībā. Lai mums visiem gaišs un cerīgs šis laiks! Novērtēsim tās kultūrvēsturiskās bagātības, kas mums ir Ērgļos, būsim lepni par tām, saudzēsim un popularizēsim!
 
  Atgriezties Iesaki draugiem: 
DARBA LAIKS
No 10. maija līdz 1. novembrim
katru dienu no plkst. 10.00 līdz 17.00, izņemot pirmdienas;
pārējā laikā ar iepriekšēju pieteikšanos.
KONTAKTI
Braki, Ērgļu pagasts, Madonas novads, LV - 4840
GPS: Lat, lon: 56.900543, 25.695391
Tālrunis: +371 26388629
E-pasts: braki@madona.lv, braki.muzejs@inbox.lv

Muzeja vadītāja Zinta Saulīte, tālr. +371 26388629
Krājuma glabātāja Sanda Ekerte, tālr.  +371 29114350

Facebook: saite