"Te ir varen jauki, un te es arī vislabāk varu rakstīt..." R. Blaumanis

Uz Braku kalna mājas stāv...

R. Blaumanis

Ieejot Braku pagalmā, mani apskāva mājas, es nokļuvu pavisam citā pasaulē, prom no ļauniem cilvēkiem un naida. Es biju paradīzē. Neviens cits nesapratīs, ja pats nebūs tur aizbraucis un redzējis Tavus Brakus.

Monta Liepiņa, Bebru pamatskola

 

Vietu, kur atrodas Braku sēta, es varētu raksturot kā karotes kātu. Ērgļi ir karotes kauss, bet Braki – ceļš uz „veco” pasauli, uz vietu, kur viss ir citādāk, mierīgāk. Vai jūti to patīkamo garšu, kad nonāc šajā sētā? To garšu, kas tikai šeit ir tik salda un vilinoša kā visvērtīgākais ziedu medus. To garšu, kas kā kārtīgs rupjmaizes kumoss pats kūst uz mēles un dod tādu spēku, ka varētu gāzt pat visvarenākos kalnus.

 Ginta Ozola, Ērgļu vidusskola

 

Pārāk svēta un tīra šī vieta. Pārāk daudz ir saprasts un iemācīts, vienkārši klusējot un izjūtot lietas, ko ikdiena neļauj redzēt. Ikdiena noslogo un padara aklus. Man šeit neeksistē laiks. Nav robežu starp to, kas pieļauts, un to, kam vajadzētu būt aizliegtam un nepieejamam. Šī ir vieta, kur smelties iedvesmu, izbaudīt pavisam citādu klusumu. Klusumu, kas var padarīt atkarīgu.

Vita Biltauere, Jēkabpils Valsts ģimnāzija

 

Bet Braku mājas stāv apsegušās ar balto rītu. Es pieveru acis un redzu Brakus no rīta, saulei lecot: pagalms mirdz no saules stariem zilos, sārtos un purpura toņos. Sniegs virmo kā nosēts ar briljantu putekļiem. Mazliet pieveru acis un iedomājos pavasari Brakos, kad raisās lapas un no zemes lēnām lien jaunie asni, no jumta pil lāstekas. Katrā ūdens pilienā mīt dzīvība un skaistums. Katrā ūdens pilienā mīt jauns dzejolis, luga vai stāsts.

Arta Avena, Kaibalas pamatskola

 

            Braku nepārkliedzamais miers un klusums. Tik emocionāli spēcīga vide! Tik garīgi bagātinoša! Pat mans nevaldāmais temperaments pierimis kā uz burvju mājiena. Domas, kas nevaldāmi šaudījās kā ping-pong bumbiņas, raisās rimti. Tik neizskaidrojams miers pārņēmis ķermeni un garu.

Madara Kolneja, Praulienas pamatskola

 

Lēnā solī ieeju Braku sētā. Visapkārt paveras koki, tik koki. To ieskautas, kā rokās sadevušās neredzamā aplī, mājas. Vidū, noslēpumainā vidū – nekas, tikai es. Mani apņem rudens iedvesmojošais vējš, un rodas vēlēšanās iekļūt kādā no mājām.

Kristīne Treija, Ziemeļvalstu ģimnāzija

 

Blaumanis mīlēja Brakus, savus vecākus, dabu. Tieši tādēļ viņš stādīja kokus, kopa savu māju, nesa ziedus mātei, kaut sala. Tieši tādēļ viņš sagaida katru, kurš ienāk viņa mājās. Sagaida labvēlīgā mīlestībā vēl arvien.

Alise Sniedze, Praulienas pamatskola

 

             

Manuprāt, katram latvietim reizi mūžā būtu jāapmeklē Braki, lai izjustu šīs vietas īpašo auru, jo, atrodoties šeit, liekas, it kā esmu pavisam citā pasaulē – prom no ikdienas steigas, kņadas, ļaužu un mašīnu burzmas.

                                        Dace Marķitāne, Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzija

 

Izstaigājot Brakus, saprotu, ka Blaumanis te mīt joprojām. Vai tad tas nebija rakstnieka atspulgs pirts akā, vai, aiz staļļa stenderes noslēpusies, nenopūtās Kristīne? Tālavas taurētājs pieskandējis Jumurdas silu. Un aitu kūtī jaunus cimdus meklē Brencis, un, uz zibens šķeltā akmens apsēdusies, kājas šūpo mazā Marta. Bet Silmaču saime aicina līgot Jāņkalniņā...

Ance Liene Šatrovska, Vecpiebalgas vidusskola

 

Svētdienīgums, svētums, tai pašā laikā vienkāršība un mīļums ir tās īpašības, kuras visspilgtāk raksturo Brakus. Laiks tur apstājas, un tu spēj redzēt cilvēkus, kas sevi pilnībā velta darbam, priecājas par dabas bagātībām, ražu un skaisto apkārtni. Tur nav ne steigas, ne datoru un automobiļu, tur nav skarbā reālisma un mūsdienu visatļautības.

 Ieva Mekša, Jēkabpils 3. vidusskola

DARBA LAIKS
No 10. maija līdz 1. novembrim
katru dienu no plkst. 10.00 līdz 17.00, izņemot pirmdienas;
pārējā laikā ar iepriekšēju pieteikšanos.
KONTAKTI
Braki, Ērgļu pagasts, Madonas novads, LV - 4840
GPS: Lat, lon: 56.900543, 25.695391
Tālrunis: +371 26388629
E-pasts: braki@madona.lv, braki.muzejs@inbox.lv

Muzeja vadītāja Zinta Saulīte, tālr. +371 26388629
Krājuma glabātāja Sanda Ekerte, tālr.  +371 29114350

Facebook: saite