"Te ir varen jauki, un te es arī vislabāk varu rakstīt..." R. Blaumanis

Brīvdabas izrādes Brakos

Rūdolfs Blaumanis pieder pie tiem rakstniekiem, kura uzrakstītās lugas tūlīt tika iestudētas – gan Rīgas Latviešu teātrī, gan Ērgļos, gan Valmierā, gan Cēsīs, gan tālajā Pēterburgā. R. Blaumanis pats labprāt spēlēja, kā arī mācīja citus. No savu tēlu galerijas rakstnieks ir atveidojis Ābramu, Roplaini, Sīkstuli, Dūdaru, Kaukēnu. Viņam bija svarīgi, lai drāmu un komēdiju varoņi būtu atklāti tieši un pilnīgi. Iestudējot lugas, rakstnieks bija gan režisors, gan aktieris, gan grimētājs. Blaumanis kā režisors bijis pacietīgs, lēns, bet neatlaidīgs, dažkārt arī ass. Ar Blaumaņa drāmu un komēdiju izrādēm Ērgļos aizsākās teātra spēlēšanas tradīcija, kas dzīvo vēl šodien.

Latviešiem vismīļākā un visbiežāk izrādītā luga ir „Skroderdienas Silmačos” – visos Latvijas lielajos teātros spēlētā, uz tik daudzām mazākām un lielākām skatuvēm izrādīta Latvijā, kā arī iepriecinājusi skatītājus Lietuvā, Krievijā, Vācijā, Somijā, Amerikā, Kanādā, Austrālijā un citur.

Braku muzejā pirmo brīvdabas izrādi „Skroderdienas Silmačos” 1968. gadā spēlēja Madonas Tautas teātris. Tā Braki kļuva par vietu, kur gandrīz katru vasaru skatītājus priecēja kāda luga brīvā dabā. Neaizmirstamas bija Valsts Liepājas teātra tik sirsnīgās un dzīvespriecīgās „Skroderdienas Silmačos”, 1978. gadā nospēlējot 350. šīs komēdijas izrādi. Brakos ir rādītas daudzas R. Blaumaņa drāmas un komēdijas – „No saldenās pudeles”, „Trīnes grēki”, „Ļaunais gars”, „Zagļi”, „Indrāni”. 1997. gadā skan Latvijas Nacionālās operas iestudētā R. Kalsona opera „Pazudušais dēls”.

No 1999. gada Valmieras Drāmas teātris organizē pirmo Rūdolfa Blaumaņa Teātra festivālu, kurā aicina Braku muzeju piedalīties festivāla žūrijā. Tā ir vienīgā tāda veida skate Latvijā, kurā vienkopus redzami viena autora darbu uzvedumi. Tradīcija turpinās joprojām, ik pa trim gadiem pulcējot kopā Latvijas teātrus un izrādot R. Blaumaņa darbus.

2022. gada Brīvdabas izrādes

19. jūnijā skatītājus priecēja Vecpiebalgas teātris „Sumaisītis” ar brīvdabas izrādi – R. Blaumanis „Skroderdienas Silmačos”.

10. septembrī gaidījām ciemos Valmieras Viestura vidusskolas 12. klases skolēnus, lai noskatītos brīvdabas izrādi – R. Blaumanis „Trīnes grēki”. Lasīt vairāk...

2020. gada 21. jūnijā "Skroderdienas Silmačos"

21. jūnijā bija plānota skaista un lustīga izrāde - R. Blaumanis "Skroderdienas Silmačos", Vecpiebalgas amatierteātris "Sumaisītis", bet valstī noteikto ierobežojumu dēļ nenotika.

2019. gada 29. jūnijā “Brakos” “Trīnes grēki”

29. jūnijā “Brakos” Jēkabpils Tautas teātris izspēlēja Rūdolfa Blaumaņa komēdiju “Trīnes grēki”, režisore Inta Ūbele. Lugu caurstrāvoja humors, pārpratumi, Trīnes “grēki” un lielā vēlme precēties, bet tā arī neviens precinieks neatradās, ja nu vienīgi – Pupiņu Spricis ar astoņiem bērniem un vienu aci… Skatītāji bija priecīgi par iespēju lugu skatīties tieši “Brakos”, kur Blaumanis vislabāk varēja rakstīt. Paldies aktieriem par spēli, uzņēmību un rakstnieka mīlestību!

2017. gads - „Brakos” joku luga „Trīnes grēki”

Rakstnieka Rūdolfa Blaumaņa lugas tautā ir kļuvušas mīļas un tik daudz spēlētas uz lielākām un mazākām skatuvēm. Ik palaikam teātriem ir vēlme mūsu populārā dramaturga lugas atvest un parādīt „Brakos”.
Tā arī šoreiz Eiropas kultūras mantojuma dienu ietvaros 9. septembrī muzejā ciemojās Tērvetes novada kultūras nama amatierteātris „Trīne”, lai jau 24. reizi izspēlētu tik iemīļoto R. Blaumaņa komēdiju „Trīnes grēki”. Režisore Dzintra Zimaiša un viņas uzticamie aktieri vēlējās, lai izrādi noslēgtu tieši „Brakos”. Tā būtu kā pateicība rakstniekam par viņu devumu un atstāto kultūrvēsturisko mantojumu. Tērvetes teātrim šis gads ir aizritējis jubilejas noskaņās, jo aprit 15 gadi, un nosaukums „Trīne” arī radies par godu rakstniekam. Lasīt vairāk...

2016. gada 3. jūlijā aicinām uz brīvdabas izrādi "Brakos" - R. Blaumanis "Skroderdienas Silmačos", Ogres Tautas teātris.

3. jūlijā muzejā viesojās Ogres Tautas teātris, lai „Brakos” jautri izspēlētu „Skroderdienas Silmačos”. Lai arī laika apstākļi nelutināja – lija lietus, no rīta ducināja pērkons, kopīgi meklējām risinājumu. Izrāde notika pie rijas – ja līst lietus, aktieri var spēlēt nojumē. Savukārt skatītājiem, pateicoties atrakciju parka „Braku takas” saimniekiem, bija iespēja lugu noskatīties lielā un no lietus drošā nojumē. Dieviņš tomēr mūs lutināja, jo izrādes laikā lietus praktiski nelija, pat saule kādu brīdi uzspīdēja. Lasīt vairāk...
DARBA LAIKS
No 10. maija līdz 1. novembrim
katru dienu no plkst. 10.00 līdz 17.00, izņemot pirmdienas;
pārējā laikā ar iepriekšēju pieteikšanos.
KONTAKTI
Braki, Ērgļu pagasts, Madonas novads, LV - 4840
GPS: Lat, lon: 56.900543, 25.695391
Tālrunis: +371 26388629
E-pasts: braki@madona.lv, braki.muzejs@inbox.lv

Muzeja vadītāja Zinta Saulīte, tālr. +371 26388629
Krājuma glabātāja Sanda Ekerte, tālr.  +371 29114350

Facebook: saite