"Te ir varen jauki, un te es arī vislabāk varu rakstīt..." R. Blaumanis

Konkursi 16. konkurss

Citāti, 2020

 Mans ceļojums R. Blaumaņa grāmatu pasaulē

 

Blaumani, paldies tev par šo ceļojumu, par stāstiem, ko uzticēji man, lai tos varētu pastāstīt tālāk citiem un pasaule kļūtu labāka, bet cilvēki – labsirdīgāki.

Dārta Alksnīte, DA Cēsu Valsts ģimn., 9.kl.

Es nokļūstu „Skroderdienu Silmačos” pasaulē... un izbaudu maģisko Līgo nakti… esmu bezgala laimīga… Tad atrodos uz liela ledus gabala jūrā... esmu tik nosalusi, ka pat nezinu, cik auksts…

Rēzija Ābeļkalne, Berģu Mūzikas un mākslas psk., 9.kl.

R. Blaumaņa darbi ir skaisti, smieklīgi, traģiski un emocijām bagāti. Rakstnieka grāmatu pasaulē lasītājs vienmēr ir gaidīts.

Lienīte Daibe, Smiltenes vsk., 9.kl.

R. Blaumaņa grāmatas man ir izkrāšņojušas gan pagātni, gan tagadni, un šis ceļojums tik drīz nebeigsies, jo turpināšu lasīt viņa darbus un Jāņos skatīšos „Skroderdienas Silmačos”.

Marta Grīnvalde, privātā pamatskola „Gaismas tilts 97”, 9.kl.

Zināt par R. Blaumani katram latvietim ir goda lieta.

Sabīne Jaške, Rencēnu psk., 9.kl.

Rakstnieka radītie tēli man ir dāvājuši vissiltākās un jaukākās atmiņas. Tik daudz emociju! Manā sirdī tās atstājušas neizdzēšamas pēdas.

Lāsma Kalēja, Taurupes psk. Mazozolu filiāle, 9.kl.

Pārfrāzējot slavenos  R. Blaumaņa vārdus, kas iekalti piemineklī, gribas teikt: „Mans zelts ir R. Blaumanis,/ Mans gods ir viņa darbi,/ Kas mūžam aktuāli ir.”

Madara Kvāle, Rīgas Valsts 2.ģimn., 8.kl.

Kopā ar Blaumani mēs gūstam māku līdzi just, piedot un izprast ļaužu un dzīves līkločus.

Katrīna Kate Millere, privātā pamatskola „Gaismas tilts 97”, 9.kl.

Satiku velniņus, kas tumšajā pasaulē bija nozaguši gotiņu… mazos velniņus pārmācīju… un govi ievedu kūtī… vecītis un vecenīte bija priecīgi… un vēl par naudas sainīti pie kakla…

Laura Mūrmane, Taurupes psk. Meņģeles filiāle, 8.kl.

Mīlestības pilnā attieksme pret cilvēkiem, līdzjūtība un spēja iedziļināties citu likteņos, kā arī asprātīgā un īpatnējā latviešu valoda ir tā, kas man patika R. Blaumaņa darbos.

Emīls Ļuta, Rīgas Valsts 2.ģimn., 7.kl.

Rakstniekam ir bijusi laba valodas, stila un cilvēku psiholoģijas izjūta, viņa uzrakstītie darbi pierāda, ka literāts māk gan fantazēt, gan rakstīt par nopietnām un skumjām lietām.

Edvards Rokens, Rīgas Valsts 2.ģimn., 8.kl.

Katra pasaule, ko radījis R. Blaumanis, ir citāda. „Nāves ēnā” tā ir drūma, tumša, pilna ar bailēm un neziņu. „Velniņi” ir jautra, spilgta un raibiem piedzīvojumiem pilna.

Beāte Štauere, Rīgas Valsts 2.ģimn., 8.kl.

R. Blaumaņa grāmatu pasaule spēj aizraut, aizkustināt, raisīt jautrību, rosināt dziļas pārdomas, tā ir spilgta, krāsaina, reizēm smaga un drūma, bet arvien aktuālām, pat mūsdienīgām atziņām bagāta.

Evelīna Vahere-Abražune, Rīgas Valsts 2. ģimn., 9.kl.

Lasīsim rakstnieka darbus, lai saprastu, kāds ir īsts un piepildīts prozas darbs, kas neliks vilties nevienam!

Evija Vildiņa, Siguldas pilsētas vsk., 9.kl.

 

Ko es vēlētos pastāstīt par R. Blaumani

 

Mans dzīves moto – ieklausies katrā R. Blaumaņa rakstītajā vārdā, esi drošs par sevi, labi zini, ko dari! Mīli, ko dari! Tici tam, ko dari! Un dari!

Gita Jarocka, Taurupes psk. Meņģeles filiāle, 8.kl.

No R. Blaumaņa lugas „Skroderdienas Silmačos” izstaro vienkāršība un cilvēkmīlestība. Tēli sarunājas ikdienišķā, nevis literārā valodā. Rakstnieks ir atklājis, cik skaista ir latviešu tautas sarunvaloda.

Alīna Muša, Ērgļu vsk., 8.kl.

Es gribētu būt zieds „Braku” pagalma rozēs, kaut viena ziedlapiņa, jo no tās dvašo Blaumaņa nezūdamība, gunīgi vairojas prieks dvēselei un smarža visapkārt.

Diāna Roķe, Rencēnu psk., 9.kl.

R. Blaumanis bija lepns par to, ka ir latvietis, tāpēc arī savos darbos ar valodas palīdzību centās raksturot savu tautu un atklāt valodas diženumu.

Emīlija Vandere, Rīgas Valsts 2. ģimn., 7.kl.

 

„Jātur, lūk, reizēm arī vārds, ko pats sev esi devis.” (R. Blaumanis)

 

Cik savādi, ka reizēm mums pietrūkst laika pašiem tuvākajiem, jo neprotam atteikt citiem, taču tas tomēr ir daudz labāk nekā solīt, bet solījumu nepildīt.

Uvis Buka, Limbažu vsk., 8.kl.

Īsta mīlestība pārvar visu uz pasaules.

Klaudija Dembovska, Rēzeknes Katoļu vsk., 9.kl.

Vissvarīgāk ir turēt vārdu – kā citiem, tā arī sev.

Linda Gaigalniece, Ogresgala psk., 9.kl.

Balts cilvēks – rets. Tik godīgs, tik prasīgs pret cita godīgumu. Vai tāds var palikt balts mūžīgi, ja visapkārt tika daudz melnā?

Nora Grantiņa, Ogres Valsts ģimn., 7.kl.

Ir svarīgi neaizmirst par jaunajiem solījumiem.

Vendija Kokare, Aizkraukles novada vsk., 9.kl.

Stāsts „Baltais” skaisti, bet galēji parāda tīru, baltu cilvēku, šo „Ādamu”, kurš tura sev doto vārdu.

Līvija Mētra Mekša, Ogres Valsts ģimn., 7.kl.

Ar vārda turēšanu mūsdienās ir sliktāk nekā agrākos laikos, jo ir uzradušies dažādi attaisnojumi, kāpēc solījumus neturēt.

Uldis Ozols, Siguldas Valsts ģimn., 8.kl.

Interesanti ir iztēloties, kādi notikumi varētu risināties, ja Amēlija un Henriete dzīvotu Blaumaņa laikos un ja meitenes kādreiz ar viņu sastaptos…

Elīza Evelīna Pētersone, Trikātas psk., 9.kl.

Man nepatīk solījumi, tie mēdz būt viltīgi kā čūska. Tie var kļūt arī par žņaugu ap kaklu. Labāk daru, nevis solu, un punkts.

Sintija Rubene, Praulienas psk., 9.kl.

Sev dotie solījumi jāapdomā divkārši, jo ar to sekām pašam vien būs jātiek galā. Ja sola, tad vārds jātur.

Lizete Rudzīte, Vecpiebalgas vsk., 7.kl.

Daudz solām jaunībā. Tomēr tam ir tendence neilgt mūžību.

Emīls Salcevičs, Ogres Valsts ģimn., 9.kl.

Lai dzīvē vairāk būtu gaišu krāsu un uzvaras prieka, ir jātur vārds, ko sev esi devis. Jo biežāk tu to darīsi, jo vairāk būs uzvaru tavā dzīvē.

Unda Streļča, Kārsavas vsk., 9.kl.

 

R. Blaumaņa literāro darbu brīnumainā vara

 

R. Blaumanis man ir labs dzīves skolotājs, un tā ir viņa darbu brīnumainā vara. Būt par skolotāju man 21. gadsimtā.

Arnita Bernāne, Daugavpils Valsts ģimn., 11.kl.

R. Blaumaņa darbi joprojām turpina dzīvot grāmatu plauktos, teātra repertuāros un pašu sirdīs. Jādomā, ka viņš tur vēl dzīvos gadu simtus uz priekšu.

Lilianna Cimziete, Rīgas Valsts 2. ģimn., 11.kl.

Katram no rakstnieka darbiem piemīt brīnumaina vara – vara pārdzīvot un just līdzi literārajiem varoņiem, vara atbalstīt vai nosodīt varoņu rīcību, vara aizraut un neatstāt vienaldzīgu nevienu lasītāju.

Artis Dambrāns, Jelgavas Valsts ģimn., 10.kl.

R. Blaumaņa literārajos darbos slēpjas kaut kas tik daudz, ka, šķiet, esmu gatava pieaugušo dzīvei – skarbai, netaisnai un arī cīņu pilnai.

Evelīna Inne, Rīgas Valsts 2. ģimn., 11.kl.

Blaumaņa gars nemājo tikai „Brakos”, tas ir tepat – ap mums un mūsos. Varu novēlēt katram rakstniekam piedzīvot šādu brīnumainu varu pār savu lasītāju!

Kristiāna Kristberga, Talsu Valsts ģimn., 11.kl.

R. Blaumaņa darbi spēj pārņemt savā maģiskajā varā, aizkustināt, jo viss ir attēlots vienkārši, tieši, saprotami un tomēr tik piesātināti.

Elizabete Mileika, Rīgas Valsts 2. ģimn., 12.kl.

Blaumaņa varoņi var būt katram mums sava „mamma” visa mūža garumā, kas „izvilks no purva” vai vienkāršā valodā runājot – uzšaus pa sēžamvietu!

Elīne Paura, Jelgavas Valsts ģimn., 11.kl.

R. Blaumaņa brīnumainā vara ir aprakstīt dzīves realitāti un skarbumu, to, cik daudz dažādu cilvēku ir ar tik atšķirīgiem likteņiem, kuri vijas kā ērkšķi, dažreiz aizķerot mūs, bet tikai mēs esam sava ceļa gājēji un mācekļi.

Sintija Elizabete Ratnika, Maltas vsk., 10.kl.

R. Blaumaņa darbi ir iedvesmojuši scenāriju autorus, režisorus, aktierus, komponistus, dzejniekus un vēl ļoti daudzus radošo profesiju pārstāvjus. Brīnumainā vara ir kļuvusi par iedvesmas avotu.

Anna Marija Vārpiņa, Ventspils Mūzikas vsk., 1. kurss

R. Blaumanis ir sava lauciņa burvis, kurš visus aizved maģiskā, tomēr arī reālā piedzīvojumā cauri latviešu atziņām un dzīvei, viņš visus pārņem savā varā.

Rasa Zīmele, Rīgas Valsts 2. ģimn., 11.kl.

 

Man tuvie komiskie tēli R. Blaumaņa dramaturģijā

 

Tieši cilvēciskās vājības, kas piemīt R. Blaumaņa radītajiem tēliem, un sīkās neveiksmes un aplamības, ko varoņi izraisa, padara tos tik mīļus un tuvus. Tajos nav ļaunuma un centienu otru sāpīgi pazemot.

Karlīna Šagiazdanova, Rīgas Valsts 2. ģimn., 11.kl.

 

Mani atradumi R. Blaumaņa valodas krājumā

 

Kur saplūst vairākas valodas, tur stila mieru nerast.

Daniela Rihtere, Rīgas Valsts 2. ģimn., 12.kl.

 

„Lāpīšana arvien iet ilgāk nekā saplēšana.” (R. Blaumanis)

 

Drēbi, mīļie, nevajag plēst – ja tā reiz sadragāta, nu nekad vairs nebūs tik skaista kā sākotnēji, tāpat arī attiecības nekad vairs nebūs tik nevainojamas, ja reiz dziļi ieplēstas.

Anete Andrupe, Rīgas Valsts 2. ģimn., 12.kl.

Dzīvē nav nekā tāda, kas ļautu atgriezties iesākumā. Ikkatrs mirklis un iespēja – vērtīgs pavediens tajā šujamā darbā, ko mēs par mūžu saucam.

Dārta Cīrule, Rīgas Valsts 2. ģimn., 12.kl.

Šajā pasaulē ikviens ievaino sevi, savus tuvākos, un īpaši svarīgi ir pēc tam mācēt brūces kvalitatīvi sašūt.

Marta Liepiņa, Ventspils Mūzikas vsk., 3. kurss

Lāpīšanas ceļš ir daudz garāks un nogurdinošāks par saplīšanu, jo mirkļa uzliesmojums ir un paliek tikai tās sekundes notikums, tomēr itin katrs mūsu dzīves brīsnis sevī ietver vārdos neaprakstāmu un skaņās neietveramu burvību.

Madara Mieze, Dobeles Valsts ģimn., 10.kl.

Lāpīšana iet ilgāk nekā saplēšana, jo lauskas, kas pietuvojušās nāvei kā magnētam, nevar no tās tik viegli atraut, turklāt nāves tuvums samazina lāpāmā materiāla daudzumu – dzīvesprieku, laimi un visu to emociju spektru, kuru dēļ ir vērts dzīvot –, aizvietojot to ar bēdām.

Šarlote Luīze Odziņa, Cēsu Valsts ģimn., 10.kl.

Ne reizi vien izlīgšana aizņem dienas, pat nedēļas, ļaunākajā gadījumā negatīvas emocijas neizzūd pat gadiem un kā ēnas seko ik uz soļa.

Gabriela Skrauce, Rīgas Valsts 2. ģimn., 11.kl.

Neapdomīgi savas „mīļākās vilnas zeķes” saplēš R. Blaumaņa darbu varoņi, un katram, cenšoties tās salāpīt, sanāk kas citādāks – jauns raksts, rupji savilkts diegs, kuru pavelkot tas atraisās atkal vaļā, un varbūt kādam adīšanas prasmes jau ir piemirstas.

Emīlija Viļuma, Ogres Valsts ģimn., 11.kl.

Lai salāpītu caurumu attiecībās, jāatrod sevī spēks un drosme, kas ļautu pārkāpt pāri saviem uzskatiem un principiem.

Jana Žube, Ogres tehn., 2. kurss

 

Veicināšanas balvas

 

Ceļš grāmatu pasaulē vienmēr ir arī ceļojums pašam uz sevi.

Ieva Miezere, Ogres Valsts ģimn., 9.kl.

Izcilais mūsu tautas klasiķis saviem varoņiem un daiļdarbiem nodrošināja zeļošu un plaukstošu likteni ar daudzkārtējo pārpublicēšanu un uzvešanu uz mūsdienu teātru skatuvēm, ar to iemūžinot savu vārdu latviešu kultūrā un literatūrā.

Annemarija Oļševska, Rēzeknes Valsts 1.ģimn., 9.kl.

Bagātā, saprotamā valoda, sirsnīgais humors, es teiktu, mīļš laucinieciskums rada aprakstītā dabiskumu, un tas ir iemesls, kāpēc tiek runāts, lasīts un apbrīnots rakstnieks vēl šodien.  

Katrīna Bukava, Rīgas Valsts 2. ģimn., 12.kl.

Bagāta valoda veido bagātu dvēseli ar plašiem horizontiem.

Evelīna Grīvīte, Ogres 1. vsk., 12.kl.

Blaumaņa darbus caurstrāvo dvēseliskums, sarežģītu situāciju nesamākslotība un ikdienišķa vienkāršība. Tajos ir iekodēts cilvēka dzīves ritējums, latviskums, tautas tradīcijas un vērtības.

Elīna Krastiņa, Ogres 1. vsk., 12.kl.

R. Blaumaņa darbi ir viņa gara bērni, kuru burvju varā ir ieskauta latvju tauta. Tie patiešām ir apbrīnojami, un tādas ir tīrās bērnu spēles!

Krista Undīne Skutele, Rīgas Valsts 2. ģimn., 11.kl.

 

Godalgotās vietas

 

Man bija patīkami un interesanti atvērt visas durvis, kas aizveda mani uz rakstnieka Rūdolfa Blaumaņa pasauli. Tur bija viss – kaisle, naids, draudzība, nodevība un vēl daudz citu emociju.

Aigars Rutks, Ogresgala psk., 9.kl.

Ir pilnīgi parasts rīts Āgenskalna Valsts ģimnāzijas 11. klases literātu lauku sētā – „Lielbērzos”. Sākusies jauna darba diena, bet mēs (protams, kā jau visa mūsdienu jaunatne – dienaszagļi un slaisti) negribam līst ārā no siltajiem ķiseniem… [tā iesākas jaunrades darbs, bagāts ar blaumaniskiem vārdiem]

Zanda Zaļakmene, Āgenskalna Valsts ģimn., 11.kl.

Dzīve nav vienkārša, un tajā apgūtās mācības var būt pat ļoti sūras. Daži tās apgūst veikli, bet citi – kāpj uz vieniem un tiem pašiem grābekļiem atkal un atkal.

Madara Liene Gaile, Jelgavas Valsts ģimn., 9.kl.

Naudā laimi neatradīsi, mīlestībā ar ne… Kas jau saplēsts, tas vairs nekad nebūs kā jauns… Sāpes mēs atstājam dzīvajiem, mums paliek miers…

Laura Libere, Rīgas Valsts 2. ģimn., 12.kl.

Ne prāts, ne intelekts, ne izglītība, ne nauda paši par sevi neko neizsaka par cilvēku. Tikai cieņa, pašcieņa, gribasspēks un sirdsapziņa, ko vienā teikumā var nosaukt par „turēt doto vārdu”, var izteikt cilvēka īsteno vērtību.

Dāvids Ēberliņš, Rīgas Valsts 2. ģimn., 9.kl.

R. Blaumaņa literārajos darbos var saskatīt dažādas ģimenes arhetipu iezīmes, tie ir nesamāksloti un uzrunā lasītājus veidā, kā prot tikai neliela daļa rakstnieku. R. Blaumanis ir atklāts un neviltots savās jūtās un mīlestībā pret cilvēkiem – gan īstiem, gan iedomātiem, liekot mums just un mīlēt līdzi.

Ieva Radzvilaviča, Ērgļu vsk., 12.kl.

DARBA LAIKS
No 10. maija līdz 1. novembrim
katru dienu no plkst. 10.00 līdz 17.00, izņemot pirmdienas;
pārējā laikā ar iepriekšēju pieteikšanos.
KONTAKTI
Braki, Ērgļu pagasts, Madonas novads, LV - 4840
GPS: Lat, lon: 56.900543, 25.695391
Tālrunis: +371 26388629
E-pasts: braki@madona.lv, braki.muzejs@inbox.lv

Muzeja vadītāja Zinta Saulīte, tālr. +371 26388629
Krājuma glabātāja Sanda Ekerte, tālr.  +371 29114350

Facebook: saite