"Te ir varen jauki, un te es arī vislabāk varu rakstīt..." R. Blaumanis

Es dzīvošu caur to labo, ko esmu tev mācījis

R. Blaumanis

Paldies Tev, rakstniek, ka liki man saprast – dzīvē svarīgākās lietas ir pieticība, godīgums un mīlestība.

Daiga Krasovska, Gārsenes pamatskola

 

Paldies par vislielāko mācību – mīlestību pret vecākiem, jo īpaši par mīlestību pret māti, savu vienīgo un vislabāko!

Maija Zandberga, Rīgas 2. ģimnāzija

 

Gribu pateikties Jums par šo iespēju celt tiltu uz pagātni, kas vedinās nākotnē. Jo Jūs pats esat kā tilts – stiprs, izturīgs, latvisks. Ar vēstījumu, kam mūžības elpa.

Evita Kārkliņa, Liezēres pamatskola

 

Paldies Tev par to, ka devi man vēl par gramu vairāk mīlestības. Mans paldies ir ar daudzpunktēm. Priekšā un aizmugurē. Ar vēl neizteikto, ar tikai apjausto, ar aplāpītām, salāpītām sāpēm. Es grebju ledus gabalā Tavu vēstuli. Paņem un izlasi – mīlestībā. Paņem un izkausē. Tavi tēli nav baidījušies nāves. Droši, pārliecināti tie tā arī ir tiekušies pēc savas mīlestības.

Vineta Trimalniece, Rēzeknes 5. vidusskola

 

Viņš bija radītājs, gan tēvs, gan māte saviem tēliem, un viņi ir tie, kuri spēlē savas lomas sižetiskā teātrī mūsu iztēles aizkulisēs.

Alīna Sokaļska, Āgenskalna Valsts ģimnāzija

 

Rūdolfs Blaumanis – Ērgļu cilvēks? Vai viņā ir arī kas no ērgļa? Kāpēc ne? Izskats – nopietns, cēls, vērīgu skatu. Spējis pacelt debesīs vienkārša lauku cilvēka priekus un bēdas.

Lāsma Rubule, Liezēres pamatskola

 

Rūdolfs Blaumanis – cilvēks, kas spēja no pārvācota jaunieša atgriezties pie savas tautas kā unikāls lugu rakstnieks, dzejnieks un prozas speciālists vienā personā. Būtiska R. Blaumaņa personības iezīme, kas viņa darbiem piešķir siltumu, ir lielā ticība labajam pamatam cilvēkā.

Oskars Krūze, Draudzīgā Aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzija

 

Vairāk par visu mani valdzina Jūsu labestība, neparasti gaišā un spēcīgā personība. Jūsu siltais smaids, asais prāts, lieliskās vācu valodas zināšanas mani ir apbūrušas.

Evija Jaškova, Ilzenes pamatskola

 

Blaumanis savos darbos nav skopojies ar domu graudu, ar dzīves pamācību paušanu, kas līdzīgi sudraba putekļiem viz katrā grāmatā. Lasot R. Blaumaņa darbus, es sajūtu dzīvi, sajūtu to, cik tā skaista jebkurā situācijā un likteņa pagriezienā.

Raitis Bardavskis, Jēkabpils 3. vidusskola

 

R. Blaumaņa daiļdarbi ir kā kauss ar zāļu tēju, ko uzliet uz sakarsušās cilvēka sirds, lai garaiņi attīrītu domas no sārņiem.

Elīna Gžibovska, Dobeles Valsts ģimnāzija

 

Jūs, rakstniek, esat radījis siltumu, „sadegot savā mākslā”. Jūs esat gan mīlēts, gan pelts, saprasts, nesaprasts un arī pārprasts. Tomēr laiks – vienīgais nemaldīgais kritiķis – ir izkristalizējis Jūsu radītās vērtības un ierādījis Jūsu darbiem nezūdošu vietu latviešu literatūrā.

Uva Segliņa, Kalvenes pamatskola

 

Tas, ka Tu piedzimi Ērgļos, nav nejaušība – Tevī ir iedzimti ērgļu instinkti – paškritisks, bet objektīvs skatiens, un Tu vienmēr esi domu augstumos, no kurienes manās acīs nekritīsi. Tavi reitingi sit pušu masu medijus, Tu atdzimsti šinī paaudzē.

Evika Muizniece, Rēzeknes 5. vidusskola

 

R. Blaumanis bija un paliks lasītāju sirdīs kā sirsnīgākais, jautrākais un patiesākais rakstnieks, bez lepnības un savtības, kaut gan viņa izcilība spētu pārveidot raksturu. Šie darbi ir emocionāli un dziļi latviski, bez liekā un nevajadzīgā, piesātināti sirsnības un labestības, kāds bija arī pats Blaumanis. Tāpat kā jaunība – brīvība, mīlestība – sāpes, tā arī R. Blaumanis – Latvijas spožākais dārgakmens, kas nemūžam nenosūbēs un nekļūs lēts.

Līga Čevere, Varakļānu vidusskola

 

R. Blaumaņa daiļdarbi ir kā paralēlā realitāte, kā ābece, kas mūs māca un dod iespēju apskatīt visdažādākos cilvēkus, notikumus.

Laura Cēbere, Kocēnu pamatskola

 

R. Blaumanis, lielās mīlestības jūtu vadīts, ir dibinājis desmitiem ģimeņu savos stāstos un lugās, izdzīvojot pašu varoņu dzīvi. Viņš ir bijis lielākais ģimeņu pazinējs un speciālists pirms 100 gadiem un tāds nepārspēts palicis vēl līdz pat šai dienai. Visi viņa radītie tēli ir kā dzīvi, mēs varam ar tiem iepazīties ik mirkli, atšķirot grāmatu vai aizejot uz teātri.

Diāna Patrīcija Grosa, Rīgas Centra daiļamatniecības pamatskola

 

Blaumaņa dzīves gājums pielīdzināms spožas zvaigznes dzimšanai pie retu, blāvu spīdekļu izgaismotām debesīm. Zvaigzne, kura, savā spožumā arvien pieaugdama, tiecas izgaismot tumsību, dot siltumu un rādīt ceļu vientuļām dvēselēm pasaules aukstajā dumbrājā, lai arī cik tuva šķizdama, vienmēr palikdama savā augstumā neaizsniedzama, allaž saistoties ar zemes pievilkšanas spēku.

Kristīne Rāviņa, Jēkabpils Valsts ģimnāzija

 

Rūdolfs Blaumanis bija vērotājs, kuram dimanti nepalika nepamanīti, vēl neizcelti saulē. Viņš prata slīpēt dimantus jeb, kā pats mēdza teikt, – vīlēt. Blaumanis ātri atsijāja lieko, viņa vērīgums bija apskaužams.

Aija Tuvikene, Valkas ģimnāzija

 

Rūdolfs Blaumanis mums pierāda, ka daba ir liels dārgums, ka mēs to nevaram salīdzināt ar instalāciju vai imitāciju, daba sevī ietērpj tūkstošiem īpašību.

Viesturs Roziņš, Rīgas Franču licejs

 

Dimants ir dzidrs un caurspīdīgs, tomēr gaismā tas iemirdzas visās varavīksnes krāsās. Tās var attēlot acumirkli, dzīvi, daudzas dzīves un mūžību, jūtas, pārdzīvojumus, prieku, skumjas, mīlestību un naidu. Blaumaņa dimants ir viņš pats.

Asnate Kažoka, Kalnciema pilsētas vidusskola

 

Senajā Grieķijā, cilvēces kultūras šūpulī, vārda nozīme bija augsti novērtēta. Ja kāds pārvaldīja tā mākslu, varēja teikt, ka tas ir valdnieks pār visu. Un vai Rūdolfs Blaumanis arī tāds nav brīdī, kad viņš ir izaudis audeklu tikai ar vārdu, kurā sinhronā rakstā mijas cilvēks un daba?

 Līga Rūtiņa, Ogres ģimnāzija

Rūdolfs Blaumanis – daudzpusīga personība, cilvēks ar ideālu, kurš strādāja, lai attīstītu savu talantu līdz pilnībai. Cilvēks, kurš savu krāsojamo grāmatu izkrāsojis ar visspilgtākajām krāsām.

Santa Avotiņa, Balvu Amatniecības vidusskola

 

Blaumaņa darbos jaušams skaistums, dziļas sāpes un nolemtība. Pat dzīves rūgtās patiesības un pavasara saldais atkusnis. Sīkumi, kas pārvēršas par lieliem notikumiem. Pats svarīgākais – sirdsskaidrība. Mīlestība elpo šajos darbos. Kā zelta graudiņš smilšu sietā.

Elīna Kalniņa, Ķempu pamatskola

 

Lasot Blaumaņa darbus, jūtams, cik ļoti tuvi viņam bijuši paša radītie varoņi. Rakstnieks mīl savus „dēlus”, gan neglābjami pazudušos, gan tos, kuri nekad nav noklīduši no pareizā ceļa. Un tieši mīlestība, nevis izkoptā rakstības maniere liek atcerēties viņa lugas un to varoņus no paaudzes paaudzē.

Māra Skredele, Rēzeknes 5. vidusskola

 

Blaumaņa darbos dimanti ir cilvēku sirdis, kuri atmirdz tikai tad, kad tajās mīt mīlestība.

Alise Polačenko, Rīgas Kultūru vidusskola

 

R. Blaumaņa darbu varoņi izstaro paša R. Blaumaņa sirds gaišumu un rakstura stiprumu. Katrā novelē, lugā vai stāstā rakstnieks ir ielicis mazu gabaliņu no sava dārgakmens – savas dvēseles. Un katrā cilvēkā, kas kaut reizi ir baudījis R. Blaumaņa daiļradi, sirdī iezogas vēlēšanās kļūt labākam, tīrākam, cēlākam, un šī vēlēšanās ar katru brīdi iekvēlojas arvien spožākā liesmā.

Elīna Apsīte, Valmieras Pārgaujas ģimnāzija

 

Blaumanis savos dabas aprakstos piemin pavasari, naktis, sauli, debesis, vēju, ziedus. Tie visi ir arī spilgti simboli literatūrā, kurus viņš piemēro katram cilvēka liktenim. Ziedi – mīlestībai, vējš – vienaldzībai, debesis – godīgumam, garīgumam, naktis – kaislei, pavasari – jūtām.

Matīss Veigurs, Jēkabpils Valsts ģimnāzija

 

Ja nebūtu dažus metrus attālās Zibensšķeltā akmens mājvietas, nebūtu šī talantatklājējakmens, tad nepastāvētu Blaumaņa darbi, jo tieši akmenī ir visa spalvas brāļa rakstītā sākotne. Te emocijas saplūda ar ideju, idejas ar vārdiem, vārdi ar teikumiem sakausējās kopā tekstā – Rūdolfa darbā.

 Linda Dieriņa, Bebru pamatskola

DARBA LAIKS
No 10. maija līdz 1. novembrim
katru dienu no plkst. 10.00 līdz 17.00, izņemot pirmdienas;
pārējā laikā ar iepriekšēju pieteikšanos.
KONTAKTI
Braki, Ērgļu pagasts, Madonas novads, LV - 4840
GPS: Lat, lon: 56.900543, 25.695391
Tālrunis: +371 26388629
E-pasts: braki@madona.lv, braki.muzejs@inbox.lv

Muzeja vadītāja Zinta Saulīte, tālr. +371 26388629
Krājuma glabātāja Sanda Ekerte, tālr.  +371 29114350

Facebook: saite