"Te ir varen jauki, un te es arī vislabāk varu rakstīt..." R. Blaumanis

Konkursi 8. konkurss

Konkursa noslēguma pasākums

8. decembris Ērgļu pakalnos un ielejās atnāca baltum balts – koku zari bija izrotājušies sniega pārslām, Braku māju jumti sasegušies baltās seģenēs. Viss tik svinīgi un cēli, jo uz Ērgļiem brauca ciemiņi no visdažādākajām Latvijas vietām, lai piedalītos R. Blaumaņa literārās prēmijas 8. konkursa noslēguma sarīkojumā.

Šogad konkursā piedalījās 222 skolēni, žūrija kā labākos atzina 77, kuri tika uzaicināti uz noslēguma pasākumu. Jau rīta agrumā čakli pa Braku dzīvojamo māju rosījās rakstnieka brālis Arvīds Blaumanis (Ojārs Āva) un viņa sieva Anna (Ināra Strazdiņa), lai ciemiņus uzaicinātu nobaudīt zāļu tēju un gardo svētku kliņģeri. Viesu istabā, Meņģeļu muzeja vadītājas Ievas Vilnītes aicināti, visi kopīgi iemācījās un dziedāja dziesmu „Uz Braku kalna mājas stāv”, vārdu autors R. Blaumanis. Anna Kuzina konkursantiem pastāstīja par muzeju un R. Blaumani, kā arī uzdeva dažādus jautājumus par rakstnieku.

Pateicība rakstniekam izskanēja skolotājas Indras Rones vārdos Blaumaņa kapos, lai pēc tam iedegtu svešu liesmiņas un noliktu ziedus.

Ērgļu saieta namā jau pirms pasākuma varēja rosīties dažādās radošajās darbnīcās. Inese Mailīte pamudināja katru ieaust savu labo vārdu pavedienu lielajā koka zaru veidotajā audeklā. Gaišie un no sirds rakstītie vēlējumi būs skaistākā dāvana rakstniekam 150. dzimšanas dienā. Pie Vizmas Veipas un Ivetas Pedeles varēja veidot sarkanu rozes ziedu, bet Liena Bukovska un Sandra Stankeviča aicināja iejusties velniņu pasaulē un atjaunot viņu raibās segas rakstus. Kafejnīcā „Gardumi” bija iespēja nobaudīt pašmāju labumus, kurus sarūpēja Iveta Hirša kopā ar savu ģimeni.

Noslēguma pasākumu vadīja aktrise Kristīne Klētniece-Sika, muzikālais noformējums – pianists Māris Žagars. Sarīkojuma sākumā notika Braku muzeja veidotās grāmatas „Blaumaņu dzimtas līkloči” atvēršanas svētki. Izdevums iespiests tipogrāfijā „Erante”. Grāmatā ir apkopoti materiāli par Blaumaņu dzimtu, atmiņas un dzīvesstāsti, skolēnu domraksti un atziņas par ģimeni, vecākiem un mājām. Līdzās fotogrāfijām ir Ērgļu mākslas un mūzikas skolas audzēkņu zīmējumi. Ar ieskatu grāmatas pasaulē varēja iepazīties videofilmā, ko veidojusi Mana Filmu Studija.

Kā goda viesi, kas pasniedza skolēniem balvas, bija Blaumaņu dzimtas pārstāve Ilze Gertnere, Madonas novada latviešu valodas un literatūras skolotāju metodiskās apvienības vadītāja Rūta Trušele, rakstniece Inguna Bauere, žurnāla „Mājas Viesis” redaktore Dace Terzena, apmācību centra „Pakalnieši” vadītāja Inese Mailīte, literatūrzinātniece Līvija Volkova, Rīgas Latvieši biedrības domniece Gaida Jablovska, UNESKO pārstāve Ieva Švarca un Ērgļu novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Guntars Velcis.

Konkursa laureāti – 3. vietas ieguvēji Marija Ukrainceva, Rīgas 33. vsk. 8. kl., Viktorija Krjukoviča, Rīgas Rīnūžu vsk. 11. kl. 2. vieta – Aleksandrai Pavlovai, Rīgas 31. vsk. 8. kl., Martai Suveizdai, Ērgļu vsk. 11. kl. 1. vieta – Dāvidam Siliņam, Praulienas psk. 8. kl., Kristeram Zariņam, Valmieras Pārgaujas ģimn. 10. kl.

Paldies pasākuma un grāmatas galvenajiem finansiālajiem atbalstītājiem: Ērgļu novada pašvaldībai, SIA Eglītis un biedri, SIA Ērgļu aptieka, SIA Elbra, SIA Vējkalns, Dacei Blaumanei! Par garšīgajām balvām īpaša pateicība SIA Liepkalni un Kores kafejnīcai!

DARBA LAIKS
No 10. maija līdz 1. novembrim
katru dienu no plkst. 10.00 līdz 17.00, izņemot pirmdienas;
pārējā laikā ar iepriekšēju pieteikšanos.
KONTAKTI
Braki, Ērgļu pagasts, Madonas novads, LV - 4840
GPS: Lat, lon: 56.900543, 25.695391
Tālrunis: +371 26388629
E-pasts: braki@madona.lv, braki.muzejs@inbox.lv

Muzeja vadītāja Zinta Saulīte, tālr. +371 26388629
Krājuma glabātāja Sanda Ekerte, tālr.  +371 29114350

Facebook: saite