"Te ir varen jauki, un te es arī vislabāk varu rakstīt..." R. Blaumanis

Konkursi 15. konkurss

Blaumaņa 15. konkursa noslēguma sarīkojums

 

    Kaut 7. decembris atnāca ar lietu, vēju un pelēcīgumu, uz Ērgļiem atbrauca daudz ciemiņu no visdažādākajām Latvijas vietām, lai piedalītos R. Blaumaņa literārās prēmijas 15. konkursa noslēguma pasākumā. „Braku” muzejs šogad saņēma 163 domrakstus, kurus bija rakstījuši 164 skolēni. Uz apbalvošanas ceremoniju bija uzaicināti 73 skolēni kopā ar vecākiem un skolotājiem. Visčaklākie rakstītāji bija no Rīgas Valsts 2. ģimnāzijas, Rīgas Zolitūdes ģimnāzijas, privātās pamatskolas „Gaismas tilts 97”, Rēzeknes Valsts poļu ģimnāzijas un Ogresgala pamatskolas.

    Rīta agrumā bija iespēja paviesoties „Braku” muzejā, kur ciemiņiem par „Brakiem” un rakstnieku Rūdolfu Blaumani pastāstīja Anna Kuzina. Viesu istabā klavieres spēlēja un kopīgi aicināja dziedāt Ieva Vilnīte. Saimes istabā, kurā, maigi sprakšķēdama, kvēloja un telpu sildīja maizes krāsns, katrs varēja iedzert zāļu tēju vai kafiju, pacienāties ar smalkmaizītēm un sajust seno māju un varbūt arī Rūdolfa Blaumaņa elpu.

   Blaumaņa kapos piemiņas mirkli vadīja Indra Rone, aizdedzot sveču liesmiņas un pastāstot par Blaumani un viņa dzimtas piederīgajiem, kas atdusas šajā kapsētā.

   Ērgļu saieta namā skolēni varēja darboties dažādās darbnīcās. Sandra Lauberte bija izstādes „Naktsmājas” gide un lielā gudrā, pastāstot par Ērgļu novada audēju darbiem un īpaši izceļot Ērgļu tautas tērpu. Rita Dudko rādīja, kā gatavot skaistus Ziemassvētku rotājumus, izmantojot koka pamatnītes, krāsainu dziju un pērlītes. Vizma Veipa pamācīja, kā no koka dekora, ja to krāšņi izkrāso, var izveidot glītu un mīļu svētku eglītes rotājumu. Darbnīcās labprāt iesaistījās skolēni, viņu vecāki un azartiski darbojās arī skolotājas.

   R. Blaumaņa literārās prēmijas 15. konkursa noslēguma pasākumu vadīja Latvijas Nacionālā teātra aktieris Mārtiņš Brūveris. Sarīkojums sākās ar videofilmu „Braku muzejam – 60”. Skolēniem atzinības un balvas pasniedza Ērgļu novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Guntars Velcis, Latvijas Nacionālās bibliotēkas projekta „Kultūras kanons” koordinatore Anita Smeltere, AS „Repharm” komunikācijas direktore Līga Ribkinska, UNESCO LNK Kultūras sektora vadītāja Ieva Švarca, Ērgļu bibliotēkas vadītāja Kaiva Bukovska, Ērgļu PII „Pienenīte” metodiķe Evita Lielupe, Ērgļu novada vides pārvaldības un teritorijas plānošanas speciāliste Liene Opincāne, „Braku” muzeja vecākā speciāliste Anna Kuzina.

Konkursa laureāti pamatskolu grupā – 1. vieta – Laura Melngalve, Ogres Valsts ģimnāzija, 9.kl., 2. vieta – Fredis Gailītis, Rēzeknes 5. vidusskola, 8.kl., 3. vieta – Luīze Burmistrova, Bauskas Valsts ģimnāzija, 9.kl. Vidusskolu grupā – 1. vieta – Kārlis Griška, Aknīstes vidusskola, 12.kl., 2. vieta – Evelīna Maderniece, Jēkabpils 3. vidusskola, 11.kl., 3. vieta – Matīss Reinšmits, Rīgas Valsts 2. ģimnāzija, 11.kl.

Pasākuma organizēšanā liels paldies Antrai Dičai-Milnei un „Manai Filmu Studijai”, Ērgļu deju kolektīvam „Pastalnieki” (vadītāja Mārīte Taškāne), Blaumaņa biedrības biedriem par palīdzēšanu.

Konkursa finansiālie atbalstītāji – Ērgļu novada pašvaldība, biedrība „Rūdolfa Blaumaņa kultūrvēsturiskais mantojums”, Dace Blaumane un Jānis Grāmatiņš, SIA „Apgāds Zvaigzne ABC”, AS „Latvijas Mediji”, Latvijas Nacionāla bibliotēka, UNESCO, AS „Repharm”, biškopis Gints Krastiņš.

Vislielākais paldies aktierim Mārtiņam Brūverim, kurš izcili novadīja pasākumu, to lieliski sasaistot ar blaumanisko, kuram ir kārtīga vadītāja stāja, spēcīga balss un fantastiska dziesmu izpilde, kurš skaisti deklamē dzeju un prot „paņemt” publiku, arī „paampelēties” un ienest svinīgajā noskaņā humoru un cilvēcīgu mīļumu. Mārtiņš visiem bija kā „saldais ēdiens” un kolosāls lādiņš un iedvesma gaidīt nākamo konkursu un rakstīt skaistus domrakstus.

Lai mums visiem skaists Ziemassvētku gaidīšanas laiks, un uz tikšanos R. Blaumaņa 16. konkursā!

„Braku” muzeja vadītāja Zinta Saulīte

DARBA LAIKS
No 10. maija līdz 1. novembrim
katru dienu no plkst. 10.00 līdz 17.00, izņemot pirmdienas;
pārējā laikā ar iepriekšēju pieteikšanos.
KONTAKTI
Braki, Ērgļu pagasts, Madonas novads, LV - 4840
GPS: Lat, lon: 56.900543, 25.695391
Tālrunis: +371 26388629
E-pasts: braki@madona.lv, braki.muzejs@inbox.lv

Muzeja vadītāja Zinta Saulīte, tālr. +371 26388629
Krājuma glabātāja Sanda Ekerte, tālr.  +371 29114350

Facebook: saite