Te ir varen jauki, un te es arī vislabāk varu rakstīt...
Braku muzeja sezonas atklāšanas svētki
10. maijs – Braku muzeja sezonas atklāšanas svētki
2021. gads
Ierobežojumu dēļ atklāšanas pasākums nenotika, maijā muzejs bija slēgts, taču apmeklētājiem brīvi bija pieejama teritorija, takas.
2020. gads
Pandēmijas Covid-19 dēļ sezona tika atklāta klusām, bez pasākuma, arī maija mēnesis izpalika bez daudzajām skolēnu eksursijām, taču muzeju daudz apmeklēja ģimenes, individuālie tūristi.
2019. gads
„Braku” muzejam 60
Skaistā, saulainā un siltā 8. maija dienā R. Blaumaņa memoriālais muzejs „Braki” svinēja savu 60. dzimšanas dienu, lai atskatītos uz gadu gaitā paveikto un atklātu jaunu izstādi „„Braku” muzejam – 60”.
Pāršķirstot vēstures lappuses, nonākam 1958. gada pavasarī, kad sākās vērienīgi muzeja atjaunošanas darbi, lai visu veidotu līdzīgi kā rakstnieka R. Blaumaņa laikā. Pirmo uzbūvēja dzīvojamo māju, un 1959. gada 10. maijā muzeju svinīgi atklāja. Plūda apmeklētāju straumes, bet atjaunošanas darbi turpinājās – uzcēla pirtiņu, drēbju klēti, riju un govju kūti. Pamazām sakopa apkārtni, izveidoja ābeļdārzu, stādīja kokus, iekārtoja takas ar apskates objektiem. 1980. gadu beigās un 1990. gadu sākumā atjaunoja sīklopu kūti, labības klēti un zirgu stalli. Muzejs auga un attīstījās, sagaidot daudzos tūristus, organizējot pasākumus, tikšanās, rīkojot izstādes un gaidot ciemos teātriniekus, lai no sirds izspēlētu R. Blaumaņa drāmas un komēdijas.
Laika gaitā muzeju prasmīgi ir vadījuši Jānis Ķirškalns, Pēteris Liepa, Jānis Putra (Meldrājs), Ligita Bogdanova (Arkliņa), Baiba Vīksna (Kampe), Līvija Volkova, Anna Kuzina. Šobrīd vadītāja ir Zinta Saulīte. Tikpat čakli ir rosījušies zinātniskie līdzstrādnieki, speciālisti un tehniskie darbinieki – katrs ar savu mīlestību un sirds degsmi. Vislielākais paldies Annai Kuzinai, kura „Braku” muzejā ir nostrādājusi 40 gadus, būdama ilgus gadus vadītāja, šobrīd vecākā speciāliste. Viņa vislabāk zina „Braku” vēsturi un muzejā piedzīvoto, veicot nozīmīgus pētījumus, kas aplūkojami izstādēs, lasāmi presē un viņas veidotajās grāmatās.
Jubilejas pasākumu vadīja Zinta Saulīte un baronlielskungs Tranzē (Valdis Zirnis), par muzikālo ietērpu rūpējās Zane Imša, prezentāciju veidoja Antra Diča- Milne. Kopīgi iepazinām muzeja vēsturi 60 gadu ritumā – gan klausoties stāstījumā, gan aplūkojot senās fotogrāfijas (prezentācijas materiālā). Muzejs pateicās darbiniekiem, kas strādājuši gadu gaitā, atzinīgus vārdus teica iestādēm un organizācijām, kas ir sadarbības partneri, kaimiņu muzejiem, īpaši Madonas novadpētniecības un mākslas muzejam, jo daudzus gadus „Braki” bija tā filiāle. Kā jau svētku reizē, muzejs saņēma daudz laba vēlējumu un dāvanu. Paldies par to! Daudzi ziedi un skaistie puķu podi nu rotā dzīvojamo māju, skulptūru „Rozes mātei”, bet citi – rakstnieka R. Blaumaņa atdusas vietu kā pateicība mūsu dižgaram.
Pasākuma 2. daļā ciemiņi devās aplūkot jauno izstādi „„Braku” muzejam – 60”, kuru veidojuši muzeja darbinieki, bet dizaina autore Aina Pidika. Katrai desmitgadei savs stends un informācija, bet pēdējai – divi stendi, jo daudz notikumu muzeja dzīvē un galvenais – veikts pamatīgs pētnieciskais darbs, veidojot vairākas kultūrvēsturiskas grāmatas. Annas Kuzinas nozīmīgākās – „Blaumanis tuvplānā”, „Blaumaņu pavārgrāmata”, „Reiz Ērgļos”. Zintas Saulītes un Mārītes Breikšas sakārtotās grāmatas – „Blaumaņu dzimtas līkloči”, „Blaumanis. Braki. Mājas”, „Teātris Blaumaņa zīmē”, „„Brakos” ir varen jauki”, „Ērgļu novads skan”.
Kad aplūkota izstāde, galvenā saimniece Agita Opincāne aicināja uz svētku pusdienām – kārtīgu lauku zupu ar zaļumiem un oliņām. Un tam visam līdzi Agitas jaukais un sirsnīgais smaids un īsta sava darba mīlestību. Ciemiņi ēda slavēdami un neatteicās arī no otras porcijas. Vēlāk, dzerot tēju vai kafiju un baudot svētku kliņģeri, pīrāgus un maizītes, varēja sirsnīgi aprunāties un doties mājup ar jauku noskaņojumu un laba vēlējumiem muzejam – saules mūžu „Brakiem”!
Uz tikšanos 70 gadu jubilejā!
2018. gads
Muzeja sezonas atklāšana nebija organizēts pasākums, bet diena, kad muzejs gaidīja apmeklētājus un bija gatavs darba sezonai. Īpaši tika "uzprišināta"papīra govs - Zīmaļa (māksliniece Inese Jakobi).
2017. gads
Maijs ir laiks, kad sākas sezona daudziem memoriālajiem muzejiem. „Brakos” atvēršanas svētki notika 9. maijā, atklājot izstādi „Rūdolfs Blaumanis dzīvē un literatūrā”. Jau 2016. gadā tika veikts nopietns zinātnisks pētījums par rakstnieka personību un daiļradi. Izstādes idejas autore un ieceru īstenotāja ir Anna Kuzina, dizainu veidoja mākslinieks Kristaps Priede, tekstus palīdzēja kārtot un rediģēt Zinta Saulīte un Mārīte Breikša.
Izstādes desmit stendos vispusīgi atklāta rakstnieka dzīve un saistība ar Ērgļiem, „Brakiem”, Koknesi, Rīgu un citām vietām gan Latvijā, gan ārpus tās. R. Blaumanis ir latviešu prozas un dramaturģijas meistars, dzejnieks un žurnālists. Īpaša nozīme viņa daiļradē ir bijusi vācu literatūrai un sadarbībai ar baltvācu inteliģenci un radošiem cilvēkiem. Izvēloties labākos vācu autoru darbus, R. Blaumanis ir radījis latviešu literatūrā klasikas pērles un nezūdošas vērtības. Rakstnieka atstātais mantojums joprojām ir aktuāls un mūsdienīgs, par to liecina filmas, katru gadu iestudētās teātra izrādes un pētnieciskais darbs par R. Blaumaņa personību un daiļradi.
Atklājot izstādi, runāja Ērgļu novada domes priekšsēdētājs Guntars Velcis, novērtējot muzeja darbinieku devumu R. Blaumaņa popularizēšanā un novēlot veiksmīgu sezonu. Pasākumā ar skanīgām dziesmām priecēja tautas mūzikas kopa „Pulgosnieši” (vadītāja Inese Maltavniece). Dzeju un tautasdziesmas deklamēja Ērgļu vidusskolas 10. klases skolēni skolotājas Indras Rones vadībā.
Šajā dienā svētki bija arī „Braku” niknajai Zīmaļai – papīra govij, kura muzejā nonāca 2007. gada rudenī. Gadu gaitā viņai ir visādi klājies, jo gan putni knābājuši, gan bērni šo to raustījuši un noplēsuši, ik pa laikam tā ir labota un līmēta. Šogad, uzaicinot mākslinieci Inesi Jakobi, kura ir arī govs idejas autore, Zīmaļa atkal tika kārtīgi sakārtota un salīmēta, lai apmeklētājus sagaidītu skaista un glīta – ar puķu ziedu mutē. Paldies māksliniecei par darbu un atsaucību! Arī gotiņai tika veltītas skanīgas dziesmas un deklamētas jaukas tautasdziesmas.
Paldies visiem, kas palīdzēja izstādes tapšanā un priecēja muzeja sezonas 58. atvēršanas svētkos! „Braki” nu ir gatavi jaunajam darba cēlienam.
2016. gada 11. maijā notika "Braku" muzeja 57. darba sezonas atklāšanas svētki, kuros piedalījās Ērgļu vidusskolas 2. klases skolēni. Jauki skanēja bērnu deklamētie Rūdolfa Blaumaņa dzejoļi, jautri izdzīvojām velniņu nedarbus un palaidnības, izskrējām "Braku" takas un taciņas un izbaudījām svētku cienastu.
2014. gads
Braku muzejam – 55
Skaistā, jaukā un tik ļoti vasarīgā 27. aprīļa dienā notika Braku muzeja 55. darba sezonas atklāšanas svētki. Pasākumā varēja noskatīties iestudējumu no dažādiem R. Blaumaņa darbiem un dziedāt līdzi dziesmām, kuru vārdu autors ir pats rakstnieks.
Braku muzeja pirmsākumi saistās ar 1958. gadu, kad sākās vērienīgi ēku atjaunošanas darbi. Pirmais vadītājs, toreiz pārzinis, bija Jānis Ķirškalns. Viņa vadībā restaurēja ēkas, sakopa Braku teritoriju, izveidoja muzeju. J. Ķirškalna mērķis bija visu atjaunot un iekārtot līdzīgi, kā bija Blaumaņa laikā. Muzeja pirmais vadītājs bija enerģisks, darbīgs, pašaizliedzīgs un erudīts cilvēks. Tas bija ļoti grūts uzdevums sakopt kara laikā izpostīto teritoriju, kad visapkārt bumbu bedres, saauguši krūmi, neizbraucams ceļš uz Brakiem, arī darbiniekiem īsti nebija, kur mitināties. Jāņa Ķirškalna uzņēmība un apkārtējo atbalsts bija būtisks, lai Braki no jauna atdzimtu, glabātu un popularizētu R. Blaumaņa atstāto kultūrvēsturisko mantojumu.
Muzeju gadu ritumā ir prasmīgi vadījuši Pēteris Liepa, Jānis Putra (Meldrājs), Ligita Bogdanova (Arkliņa), Baiba Kampe, Līvija Volkova. Visilgāk – 33 gadus – par vadītāju nostrādāja Anna Kuzina. Viņai 2014. gads īpašs, jo aprīlī Latvijas Literatūras gada balvas pasniegšanas ceremonijā saņēma speciālbalvu par grāmatu „Blaumanis tuvplānā”, kas ir nozīmīgs pētījums literatūrzinātnē. Ērgļu novada pašvaldība un pasākuma dalībnieki sveica Annu Kuzinu ar panākumiem un rakstnieka R. Blaumaņa popularizēšanu.
Atklāšanas sarīkojumā Brakos ciemojās Latviešu Neredzīgo biedrības Strazdumuižas teātris. Aktieri režisores Ineses Vanagas vadībā bija sagatavojuši jauku R. Blaumaņa daiļdarbu miksli, kuru vienoja tēma – mīlestība. Tie bija fragmenti no dažādām lugām un stāstiem, kuros attēloti mīlestības līkloči un sarežģījumi, pamācība, kā jārīkojas, lai meitai (vai puisim) izpatiktu. Dzirkstīja humors un jautrība – kā jau dzīvē.
Līdzās teātriniekiem skanēja jautras dziesmas ar R. Blaumaņa vārdiem, ko izpildīja Rīgas Latviešu biedrības jauktais koris (diriģents Ārijs Šķepasts) un Ērgļu jauktais koris (diriģents Ralfs Šmīdbergs). Par godu pasākumam Braku pagalmā iznesa rakstnieka tāfelklavieres, un dziesmām pavadījumu spēlēja koncertmeistare Mareta Beitika.
Muzejā valdīja īsti blaumaniska noskaņa – dziesmas, teātra spēle, jautrība un saules dāsnums. Bet Braku liepa uz jaunā dzīvojamās mājas niedru jumta iezīmēja maģisku zaru ēnas vainagu – kā simbolisku veiksmi un panākumus jaunajai darba sezonai.
2013. gada 12. maijs - Braku muzeja 54. darba sezonas atklāšanas svētki kopā ar Ērgļu vidusskolas 1. klasi un audzinātāju S. Stankeviču.
2012. gada 9. maijā notika Braku muzeja 53. darba sezonas atklāšanas svētki. Kopīgi godinājām O.Skaraiņa skulptūru "Rozes mātei", kurai maijā apritēja 20 gadi. Pagalmā varēja daudz jauna uzzināt par mājlopiem lauku sētā - par zirgiem pastāstīja Kārlis Melnacis, par gotiņām un sviesta kulšanu - Antoņina Kalēja, par bitītēm - Anna Priede. Ar tautasdziesmām un dziesmām iepriecināja Ērgļu vidusskolas 4. klases skolēni un viņu audzinātāja Sandra Stankeviča. Saimes istabā padziedājām kopā ar Liepkalnes sieviešu ansambli "Pīlādzītis" E. Ādera vadībā.
2011. gada 10. maijs - Braku muzeja 52. darba sezonas atklāšanas svētki. Braku ēku un pagalma iedziedāšana un ieskandināšana, iešūpināšana jaunam darba cēlienam.
2010. gada 11. maijs – Braku muzeja 51. darba sezonas atklāšanas svētki. Pasākuma viesi Ērgļu vidusskolas 2. klases skolēni kopā ar audzinātāju Sandru Stankeviču un vecākiem. Braku saimes istabā skanēja Blaumaņa dzeja par pavasari. Pēc tam speciālistes Zintas Saulītes vadībā tika iesvētītas Braku takas, veicot dažādus uzdevumus un pārbaudījumus.
2009. gada 9. maijs – Braku muzejam 50
Izveidots Braku muzeja speciālizdevums, kurā apkopota muzeja vēsture piecdesmit gados (sk. mājas lapu sadaļā „No Braku muzeja vēstures”). Tika atklāta izstāde „Braku muzejs 50 gados”. Pasākumā viesojās muzeja vadītāji, darbinieki, muzeja draugi un atbalstītāji. Kā goda viesis Ērgļu kori diriģēja Jānis Sprancmanis – tāpat kā toreiz, 1959. gada 10. maija atklāšanā.
2008. gada 9. maijs – Braku muzeja 49. darba sezonas atklāšanas svētki. Pasākuma viesi Ērgļu tautas mūzikas kopa „Pulgosnieši” un Ērgļu vidusskolas 4. klase skolotājas Sandras Stankevičas vadībā. Tiek iesvētītas un apdziedātas Braku jaunās norādes un veikti dažādi velnišķīgi uzdevumi gan Braku pagalmā, gan takās.
2007. gada 10. maijs – Braku muzeja 48. darba sezonas atklāšanas svētki. Pasākuma viesi Ērgļu tautas mūzikas kopa „Pulgosnieši” un Ērgļu vidusskolas 1. klase skolotājas Mārītes Ostrovskas vadībā. Pavasara tautas dziesmas ieskandina Braku pagalmu. 1. klase izrāda R. Blaumaņa „Velniņus”. Aiz mājas tiek iestādīts Gētes ozols, atceļojis no Vācijas.