Braku muzejs

Te ir varen jauki, un te es arī vislabāk varu rakstīt...

  • En
  • Lv
  • De
  • Ru
  • Ienākt ar:
  • anazana
  • facebook
Search form
Search
  • Sākums R. Blaumaņa memoriālais muzejs "Braki"
  • Pasākumi
  • Līgo noskaņas Brakos
  • Par muzeju
  • Foto galerija
  • No Braku māju vēstures
  • Rūdolfs Blaumanis
  • Pastāvīgā ekspozīcija
  • Izstādes vasaras sezonā
  • Pasākumi
    • Rakstnieka dzimšanas diena
    • Braku talkas
    • Sezonas atklāšanas svētki
    • Muzeja nakts
    • Līgo noskaņas Brakos
    • Bērnības svētki
    • Brīvdabas izrādes Brakos
    • Rakstnieka nāves atceres diena
    • Muzeja darba sezonas noslēgums
    • Blaumaņa literārās prēmijas konkursi
  • Muzejpedagoģiskās programmas
  • Atpūtai
  • Konkursi
  • Izdevuma "Dimants staro gaismā" atziņas
  • Ziedojumi

Jāņu ielīgošana "Brakos"

 

Jāņu ielīgošana 2020

Līgo svētku gaidīšanas laiks ir apvīts ar saules mirdzumu, putnu trallināšanu, bišu sanēšanu, pļavu reibinošo smaržu un pirmo zemeņu garšu. Šogad nedaudz citāds – tāds atturīgs, attālināts un neziņā tīts. Ērgļu novada „Braku” muzejā ik gadu ir līgots, dziedāts un aizdegts ugunskurs, un arī šogad 22. jūnijā notika skaista un sirsnīga Jāņu ielīgošana.

Tā kā šis laiks ir ieviesis zināmas korekcijas pasākumu norisē, tad svētkos piedalījās trīs drosmīgi kolektīvi – Pļaviņu novada folkloras kopa „Āre” (vadītāja Agita Lindenberga), Ogres Danču klubs (vadītājs Ainars Sviķis) un mūsu pašu tautas mūzikas kopa „Pulgosnieši” (vadītāja Vineta Dāve). Pasākuma pirmajā daļā muzeja vadītāja pastāstīja par Jāņu tradīcijām, skandēja tautasdziesmas un aicināja skatītājus ieklausīties dažādos Līgo laika ticējumos. Folkloras kopas dziedāja skanīgas Jāņu dziesmas un mudināja arī pasākuma dalībniekus lustīgi dziedāt līdzi. Ogres Danču klubs izdancoja jautras dejas un rotaļas, kā arī skatītāji varēja iesaistīties un ielocīt kājas danču ritmos.

Līgo svētku otrajā daļā aizdedzām svētku ugunskuru, skandējot spēka tautasdziesmas un veicot dažādus rituālus, lai uguns labi degtu, lai visiem svētība un izdošanās. Kad jautri padziedāts, tad arī laiks svētku cienastam – sieram, pīrādziņiem un citiem gardumiem.

Laiks mūs visus lutināja – spīdēja saule, jauki smaržoja zāle, vīteroja putni, un sirdī bija maģiski brīnumaina sajūta – kā jau Jāņu laikā. Katrs paņēma sev ko noderīgu un vērtīgu – kādu atziņu vai vienkārši iekustināja sirdi Līgo noskaņās. Taču visvairāk šo svētību vajag pašiem „Brakiem”, lai visu gadu pavada veiksme, izdošanās un cilvēku sirds siltums. Uz tikšanos nākamā gada Jāņu gaidīšanas laikā!

Līgo vakars 2019

 

23. jūnijā “Brakos” aizritēja skaists Līgo pasākums, kurā tika izspēlēta luga “Caur bēdām pie priekiem” (pēc E. Vulfa darba motīviem), režisore T. Kaimiņa. Paldies aktieriem par profesionālo spēli, par dziedāšanu un dancošanu! Pasākumu kuplināja deju kolektīvs “Pastalnieki” M. Taškānes vadībā, arī viņi dancoja jautri un azartiski. Pēc teātra izrādes visi devās uz Jāņkalniņu, lai Žīguru ģimenes vadībā izdziedātu Līgo dziesmas un ietu rotaļās. Paldies visiem, kas palīdzēja, lai pasākums godam izdotos, un “Braku” dabas burvībai, kad pļavās smaržo āboliņš, liepās san bites un Jāņkalniņā saule noriet, zelta starus margodama…

 

Jāņu ielīgošana „Brakos”

2019

Jāņu gaidīšanas laiks ir skaists, maģisks un svētīgs, un tāds tas arī bija 16. jūnijā „Brakos”, kad muzejā pulcējās Studenšu Prezidiju Konventa koris (vadītāja Dace Bite), Dzērbenes folkloras kopa „Māras bērni” (vadītāja Mārīte Šķēle), Cesvaines folkloras kopa „Krauklēnieši” (vadītāja Baiba Putniņa), tautas mūzikas kopa „Pulgosnieši” no Ērgļiem (vadītāja Vineta Dāve) un Pļaviņu folkloras kopa „Āre” (Agita Lindenberga).

Pasākuma pirmajā daļā „Braku” pagalmā, kur jauki smaržoja baltais āboliņš un, klusi sanēdamas, darbojās bitītes, katra kopa dziedāja trīs četras Līgo dziesmas, un pārēji varēja skanīgi dungot līdzi. Interesanti, ka Jāņu dziesmas ir tik krāšņas un daudzveidīgas – vienai melodijai var būt dažādi vārdu varianti, un arī vārdiem var būt atšķirīgas melodijas. Retākas un mazāk zināmas Līgo dziesmas izpildīja folkloras kopa „Āre”.

Kad jauki padziedāts un izgodināta mājas māte – muzeja vadītāja Zinta Saulīte, kopīgi devāmies pie Jāņu ugunskura, kuru simboliski aizdedzām un veicām dažādus rituālus – veiksmei, veselībai un auglībai. Gan dziedājām, gan arī izrunājām spēka vārdus! Gājām rotaļās un veicām rituāla dejas, cienājāmies ar dažādiem sieriem un pīrādziņiem, malkojām „Braku” zāļu tēju. Viss, lai izdošanās un svētība lauku sētai un „Braku” mājām.

Pasākuma laikā virmoja liels pozitīvisms, labestība, prieks par iespēju pārmantot Līgo tradīcijas un tās nodot tālāk. Šķīrāmies ar apņemšanos, ka līgosim „Brakos” arī citu gadu. Lai mums visiem skaists un jauks Līgo gaidīšanas laiks!

 

Līgo noskaņas „Brakos”

2018. gads

 

 Vieni no skaistākajiem vasaras svētkiem ir Jāņi, kad visīsākā nakts un visgarākā diena, kad daba savā krāšņākajā plaukumā un kad „uzzied” lieli un mazi ugunskuri – svētībai, veiksmei un laimei. Arī „Braku” muzejā svētīgi aizritēja Jāņu svinēšana.

21. jūnijā notika vasaras saulgriežu pasākums „Līgojat(i), līgojat(i)!”, kurā piedalījās tautas mūzikas kopa „Pulgosnieši”, vadītāja Vineta Dāve. Kopīgi tika appušķota „Braku” sēta, aplīgotas pļavas un lauki, meklētas trejdeviņas Jāņu zāles, veikti Līgo rituāli un lustīgi dziedāts.

23. jūnijā muzejā ciemojās arhibīskaps Zbignevs Stankevičs, Madonas un Ērgļu katoļu draudze ar prāvestu Pāvilu Kamolu un Siguldas, Jēkabpils un Inčukalna katoļu draudze prāvesta Riharda Rasnača vadībā. Arhibīskaps Z. Stankevičs iepazinās ar „Braku” muzeju un teica uzrunu Līgo pasākumā Ērgļos.

Ciemiņi „Braku” sētā kopīgi gatavojās Līgo svētkiem, vijot vainagus un klājot svētku galdu. Vakarā visus vienoja kopīga lūgšana un dziedāšana, bet, saulei rietot, Jāņkalniņā tika aizdegts ugunskurs un iets rotaļās. Drosmīgākie pat devās peldēties uz Pulgošņa ezeru, laida uguns plostiņus, izturīgākie Jāņkalniņā sagaidīja sauli uzlecam. Jāņu vakars un nakts priecēja ar jauku, mierīgu un brīnišķīgu laiku, redzot, cik skaisti saulīte noriet un, aiz mākoņiem paslēpusies, uzlec. Lai mums viesiem svētīgs gads un izdošanās!

 

Jāņu ielīgošana „Brakos”

 2017. gads

 

            Kad daba ir savā pilnbriedā un ziedu smaržu reibumā, svinam skaistākos svētkus – Līgo. „Braku” muzejā jau 17. jūnijā skaisti un vērienīgi aizritēja Jāņu ielīgošana, kurā piedalījās ap 600 cilvēku.

            Pasākums sākās ar skanīgu līgošanu, kurā Jāņu dziesmas noteiktu laiku skandēja kāda no desmit folkloras kopām – tautas mūzikas kopa „Pulgosnieši”, Ādažu tradīciju kopa „Ābols”, Ceraukstes folkloras kopa „Laukam pāri”, Rīgas folkloras kopa „Laiva”, Cēsu tautas vērtes kopa „Dzieti”, jauniešu folkloras studija „Banga”, Ogres danču klubs, Madonas folkloras kopa „Vērtumnieki”, ģimeņu folkloras kopa „Garataka”, Kraukļu folkloras kopa „Krauklēnieši”. „Braku” pagalms bija pārņemts no Līgo dziesmām, kuras katrs varēja dziedāt līdzi, kā arī iet rotaļās un dancot.

            Paralēli dziedāšanai bija iespēja iepazīties ar dažādām Līgo radošajām darbnīcām. Līgotņu meistarklasē, ko vadīja Anda Ābele, varēja pamēģināt spēlēt kokli un apgūt šī instrumenta burvīgo skanējumu. Rita Dudko aicināja veidot Jāņu brīnumu – glezniņu no dabas veltēm. Mārīte Breikša vadīja literāro darbnīcu „Jāņu ticējumi un gudrības”, kurā bija iespēja noskaidrot Līgo ticējumus, tautasdziesmas un veikt āķīgus uzdevumus. Andris Džiguns bija mālu meistars, pie viņa varēja pagatavot dažādus trauciņus, bļodiņas un vāzītes. Vainagus vīt aicināja tautas mūzikas kopa „Pulgosnieši”. Ļoti noslogota un pieprasīta bija rotkaļu darbnīca (vadītājs Andrejs Jakubovskis), kura strādāja visilgāk, jo apmeklētājiem tā gribējās pagatavot gan skaistas rokassprādzes, gan gredzenus, gan piekariņus. Lokšaušanu vadīja Māris Čeičs, te katrs varēja izmēģināt, kā ir šaut ar loku, izrādās – tas nav nemaz tik viegli.

            Pēcpusdienā notika krāšņs un skaists koncertuzvedums „Velniņi”, ko izdejoja Jelgavas bērnu un jauniešu centra „Junda” tautas deju kolektīvi, vadītāja Madlēna Bratkus un režisore Elīna Apsīte. R. Blaumaņa pasaka tika izspēlēta, atklājot velniņu dzīvi ellē, viņu nokļūšanu virszemē un pastrādājot nedarbus. Uzvedumā veiksmīgi savītas latviešu folkloras tradīcijas – tautas dejas, ķekatās iešana. Bērni un jaunieši dejoja no sirds, ņirbēja krāsainie tērpi, un mums, skatītājiem, bija prieks vērot augstvērtīgo uzvedumu un atskārst, cik rakstnieks Rūdolfs Blaumanis ir mūsdienīgs un tautā mīlēts.

            Pēc uzveduma folkloras kopas aicināja uz kopīgu dziedāšanu un līgošanu. Dalībnieku vītene devās uz Jāņkalniņu, lai aizdegtu svētku ugunskuru, ietu rotaļās un jauki izdziedātu Līgo dziesmas.

            Paldies visiem, kas palīdzēja pasākuma organizēšanā, īpaši Madim Krūzem no biedrības „Radošā apvienība DZĪVOTPRIEKS”, jo šis projekts bija kopdarbs ar „Braku” muzeju. Pateicība Jelgavas pilsētas Domei un Ērgļu novada pašvaldībai par finansiālo atbalstu.

            21. jūnijā „Brakos” ieskandinājām vasaras saulgriežus, kad muzicēja tautas mūzikas kopa „Pulgosnieši” un Pļaviņu folkloras kopa „Āre”. Muzejā skanēja dažādas Līgo dziesmas, gājām rotaļās un izbaudījām visdažādākos Jāņu ēdienus. Tā bija jauka pieredzes apmaiņa, kā svētkiem gatavojas un tos svin Pļaviņu pusē un pie mums, Ērgļos.

            Līgo svētki aizvadīti aiz trejiem kalniņiem, ar trejdeviņām gudrībām un pozitīvām emocijām. Gaidīsim skaistākos latviešu svētkus atkal citu gadu!

 

Līgo noskaņas „Brakos”

2016. gada vasarā

 

 

            Vasaras skaistākie svētki ir saulgrieži, kad visīsākā nakts un visgarākā diena. 21. jūnijā „Braku” muzejā kopā ar mūzikas kopu „Pulgosnieši” ieskandinājām Jāņus, dziedot Līgo dziesmas, vijot ziedu un ozolzaru vainagus, darinot pirts slotas un brienot pļavās, lai iepazītu dažādo puķu pasauli. 21. jūnijā tika atklāta arī izstāde, veltīta tēlniekam Oļegam Skarainim.

            23. jūnija vakarā, kad saule, sārti mirdzēdama, norietēja, aizdedzām Jāņkalniņā ugunskuru, veicot dažādus rituālus, dziedot Līgo dziesmas un ejot rotaļās. Paldies enerģiskajai Inesei Maltavniecei un viņas ģimenei par pasākuma organizēšanu un vadīšanu! Tā kā Jāņu vakarā bija jauks un silts, tad „Brakos” apmeklētāju netrūka, bija ciemiņi pat no Rīgas, Iļģuciema, Mārupes, Jūrmalas un tālās Liepājas.

            3. jūlijā muzejā viesojās Ogres Tautas teātris, lai „Brakos” jautri izspēlētu „Skroderdienas Silmačos”. Lai arī laika apstākļi nelutināja – lija lietus, no rīta ducināja pērkons, kopīgi meklējām risinājumu. Izrāde notika pie rijas – ja līst lietus, aktieri var spēlēt nojumē. Savukārt skatītājiem, pateicoties atrakciju parka „Braku takas” saimniekiem, bija iespēja lugu noskatīties lielā un no lietus drošā nojumē. Dieviņš tomēr mūs lutināja, jo izrādes laikā lietus praktiski nelija, pat saule kādu brīdi uzspīdēja.

            Komēdija „Skroderdienas Silmačos” Ogres Tautas teātra (OTT) izpildījumā bija lieliska – aktieri spēlēja enerģiski, azartiski un profesionāli. Ļoti veiksmīgi bija ievīti jauninājumi, pārdomāta bija katra aktiera rīcība un darbošanās uz skatuves. Izrāde radīja spraigumu, dzīvīgumu, skatītāji no sirds izsmējās un dzīvoja komēdijai līdzi. Paldies aktieru kolektīvam un dziedātājiem, režisoram Jānim Kaijakam un OTT prezidentei Laumai Straumei! Tikai „Brakos” tā pa īstam var sajust „Skroderdienu Silmačos” noskaņu, jo te Rūdolfs Blaumanis iztēlojās Silmaču notikumus un Ērgļu apkaimē noskatīja lugas tēlus.

„Braku” muzeja vadītāja Zinta Saulīte

Copyright © 2009. Madonas novadpētniecības un mākslas muzejs. Visas tiesības aizsargātas.

Izveidot interneta veikalu | Izveidot mājas lapu | anaZana